SÉNAT DE BELGIQUE BELGISCHE SENAAT
________________
Session 2007-2008 Zitting 2007-2008
________________
3 avril 2008 3 april 2008
________________
Question écrite n° 4-571 Schriftelijke vraag nr. 4-571

de Louis Ide (CD&V N-VA)

van Louis Ide (CD&V N-VA)

à la vice-première ministre et ministre des Affaires sociales et de la Santé publique

aan de vice-eersteminister en minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid
________________
INAMI - Audit permanent - Médecins - Chiffres RIZIV - Permanente audit - Geneesheren - Cijfers 
________________
médecin
revenu non salarial
statistique officielle
répartition géographique
coût de la santé
assurance maladie
dokter
niet in loondienst verkregen inkomen
officiële statistiek
geografische spreiding
kosten voor gezondheidszorg
ziekteverzekering
________ ________
3/4/2008 Verzending vraag
(Einde van de antwoordtermijn: 8/5/2008 )
4/6/2008 Antwoord
3/4/2008 Verzending vraag
(Einde van de antwoordtermijn: 8/5/2008 )
4/6/2008 Antwoord
________ ________
Réintroduction de : question écrite 4-493 Réintroduction de : question écrite 4-493
________ ________
Question n° 4-571 du 3 avril 2008 : (Question posée en néerlandais) Vraag nr. 4-571 d.d. 3 april 2008 : (Vraag gesteld in het Nederlands)

L’audit permanent de l’INAMI portant sur le premier semestre de 2007 comprend également un chapitre relatif aux médecins. Pour certaines parties, des chiffres régionaux sont cités mais pas pour toutes. Pourtant, ces chiffres ne restent pas sans conséquence sur les plans social, financier et politique.

Les honoraires des médecins, entre autres, ne sont pas ventilés selon les régions, pas plus que les chiffres relatifs aux différents postes de dépenses. Même si on doit traiter les honoraires des médecins avec la prudence nécessaire (certains versent en effet plus ou moins à l’hôpital où ils travaillent), il importe de bien suivre ce point. Par ce biais et au moyen des questions suivantes, j’aurais aimé obtenir ces chiffres. Ils ne doivent bien entendu pas nécessairement émaner de l’audit de l’INAMI mais d’autres sources peuvent également être consultées.

1. La ministre peut-elle me communiquer les dépenses totales pour les honoraires de tous les médecins, ventilées par région (Flandre, Wallonie, Bruxelles) pour le premier semestre de 2007 ? Peut-elle également me fournir les chiffres pour 2004, 2005 et 2006 ?

2. Peut-elle me communiquer les dépenses totales pour les honoraires de tous les médecins, ventilées par spécialisation (médecine générale, orthopédie, biologie clinique, radiologie, pneumologie, cardiologie, ORL, etc) et par région (Flandre, Wallonie, Bruxelles) pour le premier semestre de 2007 ? Peut-elle également me fournir les chiffres pour 2004, 2005 et 2006 ?

 

De permanente audit van het RIZIV handelend over het eerste semester van 2007 heeft ook een hoofdstuk in verband met de geneesheren. Voor sommige onderdelen zijn regionale cijfers weergegeven, doch niet voor allemaal. Dit terwijl deze cijfers allerminst zonder gevolgen blijven op maatschappelijk, financieel en politiek vlak.

Onder andere de honoraria van de geneesheren zijn niet regionaal opgesplitst, alsook de cijfers voor de verschillende uitgavenposten. Ook al moet men de honoraria van de artsen met de nodige omzichtigheid behandelen (want sommigen dragen veel of minder af aan het ziekenhuis waar ze werken), toch is het belangrijk dit goed op te volgen. Langs deze weg en onderstaande vragen had ik deze cijfers nog graag bekomen. Uiteraard hoeven deze cijfers niet noodzakelijk uit de audit van het RIZIV te komen, maar kunnen hiervoor ook andere bronnen geconsulteerd worden.

1. Kan de geachte minister de totale uitgaven voor de honoraria van alle artsen opsplitsen per regio (Vlaanderen, Wallonië, Brussel) voor het eerste semester van 2007? Kan zij ook de cijfers verschaffen voor 2004, 2005 en 2006?

2. Kan zij de totale uitgaven voor de honoraria van alle artsen opgesplitst per specialisme (huisartsgeneeskunde, orthopedie, klinische biologie, radiologie, pneumologie, cardiologie, NKO, …) opsplitsen per regio (Vlaanderen, Wallonië, Brussel) voor het eerste semester van 2007? Kan zij ook de cijfers verschaffen voor 2004, 2005, 2006?

 
Réponse reçue le 4 juin 2008 : Antwoord ontvangen op 4 juni 2008 :

Les données régionales relatives aux médecins pour l'année 2006 et le premier semestre 2007 sont disponibles sous forme de tableaux. Il s'agit des dépenses, des coûts par bénéficiaire et d'une comparaison du coût par région avec la moyenne nationale. La répartition sur les trois régions Bruxelles, Flandre et Wallonie est établie sur base du domicile du patient.

Les tableaux 1.1, 1.2 et 1.3 reprennent la totalité des dépenses 2006 pour les honoraires médicaux, subdivisée par grandes rubriques : biologie clinique; imagerie médicale; consultations, visites et avis; prestations spéciales; chirurgie; gynécologie; surveillance et dialyse par médecins.

Les tableaux 5.1, 5.2 et 5.3 contiennent les données analogues pour le premier semestre 2007.

Le tableau 1.2 indique que, pour la totalité des honoraires médicaux, le coût moyen par bénéficiaire est le plus élevé en Wallonie avec 548,85 euros, suivi de Bruxelles avec 519,90 euros et de la Flandre avec 510,29 euros. La moyenne nationale s'élève à 524,27 euros.

Dans le tableau 1.3, la comparaison de ce coût moyen par région et par bénéficiaire par rapport à la moyenne nationale est présentée.

Le prix moyen en Flandre s'élève à 97,33 % de la moyenne nationale; en Wallonie, le prix moyen s'élève à 104,69 % du prix du Royaume. Bruxelles avoisine le prix moyen du Royaume avec 99,17 %.

Au niveau des sous-rubriques, nous obtenons un résultat différent.

Le coût moyen en Flandre varie pour la plupart des sous-rubriques entre 90 et 95 % de la moyenne nationale; excepté pour les consultations, visites et avis, la chirurgie et la surveillance qui s'approchent de la moyenne nationale.

Bruxelles a le prix moyen le plus élevé pour la gynécologie (122,32 %) par rapport à la moyenne nationale et pour la dialyse (115,62 %) par rapport à la moyenne nationale.

La Wallonie a le prix moyen le plus élevé pour la biologie clinique (106,53 %), l'imagerie médicale (111,35 %), les consultations, visites et avis (101,08 %) et les prestations spéciales (106,07 %). Pour la gynécologie et la dialyse, le prix moyen se situe en dessous de celui de Bruxelles mais bien au dessus de la moyenne nationale (respectivement 112,45 % et 111,99 %).

Dans les tableaux 2.1a, 2.2a et 2.3a, un détail plus approfondi pour l'année 2006 est donné pour la sous-rubrique consultations, visites et avis. Dans les tableaux 2.1b, 2.2b et 2.3b, ce détail est regroupé avec les dépenses 2006 pour les médecins généralistes et spécialistes.

Les tableaux 6.1, 6.2 et 6.3 contiennent les données analogues des tableaux 2.1b, 2.2b et 2.3b pour le premier semestre 2007.

Dans le tableau 2.3b, nous constatons que le coût moyen par bénéficiaire pour les médecins généralistes est le plus élevé en Flandre (105,42 % par rapport à la moyenne nationale) et le plus bas à Bruxelles (72,70 %).

La situation pour les spécialistes est juste inversée : le coût le plus élevé à Bruxelles (140,26 %) et le plus bas en Flandre (89,00 %).

La Wallonie a une moyenne de 97,89 % pour les généralistes et 107,80 % pour les spécialistes.

Dans les tableaux 3.1, 3.2 et 3.3, la sous-rubrique prestations spéciales est examinée en détail pour l'année 2006.

Les tableaux 7.1, 7.2 et 7.3 contiennent les données analogues pour le premier semestre 2007.

Au tableau 3.3, nous remarquons que la Wallonie a le coût moyen le plus élevé (106,07 %) pour la ligne du total, suivi de Bruxelles (104,00 %) et de la Flandre (95,78 %).

Au niveau des lignes de détail, la Wallonie atteint les plus hautes valeurs pour la médecine interne (106,14 %), la gastro-entérologie (113,57 %), la cardiologie (106,99 %), la neuropsychiatrie (123,10 %), les examens électrocardiographiques (110,22 %), la dermato-vénéréologie (113,19 %) et l'anatomopathologie (105,69 %).

La région de Bruxelles possède les valeurs les plus élevées pour les ponctions (120,24 %), la médecine nucléaire (140,32 %), la pneumologie (123,91 %), la pédiatrie (125,66 %), les examens génétiques (151,42 %) et les prestations techniques urgentes (110,16 %).

Enfin, la Flandre rencontre les valeurs les plus élevées pour la stomatologie (109,21 %), les prestations interventionnelles percutanées (112,07 %), la radio-radiumthérapie (105,05 %) et la physiothérapie (104,17 %).

Les tableaux 4.1, 4.2 et 4.3 donnent un détail approfondi pour la sous-rubrique chirurgie pour l'année 2006.

Les tableaux 8.1, 8.2 et 8.3 contiennent les données analogues pour le premier semestre 2007.

Dans le tableau 4.3, les valeurs de la ligne du total pour la Flandre et la Wallonie se rapprochent de la moyenne nationale, Bruxelles se situe considérablement en dessous avec 90,74 %.

Les plus grands écarts sont constatés sur les lignes de détail suivantes : chirurgie générale, 111,63 % pour Bruxelles par rapport à 89,53 % pour la Wallonie; neurochirurgie : 85 % pour Bruxelles par rapport à 110 % pour la Wallonie; accréditation : 66,67 % pour Bruxelles par rapport à 116,67 % pour la Flandre; chirurgie des vaisseaux : 76,80 % pour Bruxelles par rapport à 103,61 % pour la Flandre; oto-rhino-laryngologie : 119,20 % pour Bruxelles par rapport à 88,98 % pour la Flandre; urologie : 111,28 pour la Flandre par rapport à 83,23 % pour Bruxelles et finalement l'orthopédie : 108,05 % pour la Flandre par rapport à 73,47 % pour Bruxelles.

Je voudrais pour conclure apporter une précision importante :

Les coûts régionaux par bénéficiaire qui sont communiqués ici sont des coûts régionaux non-standardisés. Ils sont obtenus en divisant simplement les dépenses pour une certaine région par le nombre d'assurés d'une région déterminée.

Ces coûts régionaux non-standardisés ne tiennent pas compte des éventuelles caractéristiques spécifiques d'une région déterminée concernant :

— la structure d'âge et le sexe;

— la présence d'assurés ayant un régime préférentiel;

— la présence d'actifs, d'invalides, veuves et orphelins, ...

Ces remarques spécifiques pour une certaine région constitueront une source de différences avec les coûts des autres régions mais ces différences doivent être objectivées avec les caractéristiques spécifiques de ces régions déterminées.

Pour cette raison, il vaut mieux utiliser des coûts régionaux standardisés. On effectue alors une standardisation sur la base de l'âge, du sexe, de l'état social et du régime préférentiel. Lors de la comparaison des coûts régionaux standardisés, on tient donc effectivement compte des caractéristiques spécifiques d'une région déterminée et de cette manière la comparaison avec les autres régions est plus correcte et plus homogène. Les caractéristiques spécifiques d'une certaine région (sur le plan de l'âge, du sexe, ...) ne seront plus à l'origine de différences avec les autres régions.

L'INAMI s'attèle actuellement à standardiser les données des dépenses pour l'année 2006 sur la base de l'âge, du sexe et du statut social (y compris le régime préférentiel) et soumettra un rapport à ce sujet au Conseil général pour la fin 2008 et fera ensuite un rapport annuel.

Tabel 1.1 — Tableau 1.1

Geboekte uitgaven 2006 — Dépenses comptabilisées 2006

Rubrieken — RubriquesBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieOnverdeeld — Non distribuéTotaal — Total
Klinische biologie — Biologie clinique88 929 005,45510 879 294,29314 250 110,881 149 293,32915 207 703,94
Medische beeldvorming — Imagerie médicale81 349 731,53472 839 211,25310 939 944,311 275 632,72866 404 519,81
Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avis120 658 134,17797 922 597,14444 533 150,751 281 242,311 364 395 124,37
Speciale verstrekkingen — Prestations spéciales95 928 816,98550 504 028,54336 544 551,561 304 006,61984 281 403,69
Heelkunde — Chirurgie69 760 879,26485 302 189,68264 316 395,961 084 481,46820 463 946,36
Gynaecologie — Gynécologie8 215 515,8837 331 887,3225 971 842,16154 299,9371 673 545,29
Toezicht — Surveillance22 562 470,43141 317 398,7276 955 451,22315 102,69241 150 423,06
Dialyse geneesheren — Dialyse par médecins12 230 974,4859 807 355,7640 755 077,6188 625,73112 882 033,58
Totaal — Total499 635 528,183 055 903 962,701 814 266 524,456 652 684,775 376 458 700,10

Tabel 1.2 — Tableau 1.2

Kostprijs per rechthebbende — Coût par bénéficiaire

Gegevens 2006 — Données 2006
Brussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Klinische biologie — Biologie clinique92,5485,3195,0789,24
Medische beeldvorming — Imagerie médicale84,6578,9694,0784,48
Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avis125,55133,24134,48133,04
Speciale verstrekkingen — Prestations spéciales99,8291,93101,8195,98
Heelkunde — Chirurgie72,5981,0479,9680,00
Gynaecologie — Gynécologie8,556,237,866,99
Toezicht — Surveillance23,4823,6023,2823,51
Dialyse geneesheren — Dialyse par médecins12,739,9912,3311,01
Totaal — Total519,90510,29548,86524,27

Tabel 1.3 — Tableau 1.3

Kostprijs per rechthebbende in vergelijking met de kostprijs van het Rijk = 100 — Coût par bénéficiaire en comparaison avec le coût du Royaume = 100

Gegevens 2006 — Données 2006
Brussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Klinische biologie — Biologie clinique103,7095,60106,53100,00
Medische beeldvorming — Imagerie médicale100,2093,47111,35100,00
Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avis94,37100,15101,08100,00
Speciale verstrekkingen — Prestations spéciales104,0095,78106,07100,00
Heelkunde — Chirurgie90,74101,3099,95100,00
Gynaecologie — Gynécologie122,3289,13112,45100,00
Toezicht — Surveillance99,87100,3899,02100,00
Dialyse geneesheren — Dialyse par médecins115,6290,74111,99100,00
Totaal — Total99,1797,33104,69100,00

Tabel 2.1a — Tableau 2.1a

Geboekte uitgaven 2006 — Dépenses comptabilisées 2006

Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avisBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieOnverdeeld — Non distribuéTotaal — Total
Adviezen — Avis45 679,57571 752,57496 600,46859,611 114 892,21
Raadplegingen — Huisarts — Consultations — Généralistes32 198 864,69296 691 459,40126 079 623,31491 258,96455 461 206,36
Bezoeken — Huisarts — Visites — Généralistes11 543 359,22143 125 933,6799 491 777,1595 146,88254 256 216,92
Raadplegingen van een geneesheer-specialist — Consultations d'un médecin spécialiste28 245 397,80134 099 341,6286 743 080,96322 419,80249 410 240,18
Technische geneeskundige verstrekkingen — Prestations techniques urgentes1 174 359,557 207 601,424 009 204,1318 208,8312 409 373,93
Raad. van specialist voor inwendige geneeskunde — Cons. spécialiste en médecine interne5 162 177,4519 961 787,8314 438 745,9345 796,4039 608 507,61
Raad. van neuroloog, psychiater of neuropsychiater — Cons. neurologue, psychiatre ou neuropsychiatre3 135 957,5515 126 933,928 691 939,5726 084,2126 980 915,25
Raadplegingen van een kinderarts — Consultations d'un pédiatre5 581 720,4518 084 223,5212 657 031,7748 560,8136 371 536,55
Raadplegingen van een cardioloog — Consultations d'un cardiologue2 687 286,9710 858 903,207 843 019,8619 850,1921 409 060,22
Vast bedrag geneeskunde in gezondheidscentra — Montant forfaitaire médical en centres de soins5 672 429,274 585 431,647 126 922,1035 754,3317 420 537,34
Bezoeken tegen verhoogd tarief — Huisarts — Visites tarif majoré — Généralistes8 583 728,4960 560 879,1439 931 385,9636 886,65109 112 880,24
Bezoeken tegen verhoogd tarief — Specialist — Visites tarif majoré — Spécialistes25 404,13145 913,8059 216,49119,35230 653,77
Reiskosten — Huisarts — Frais de déplacement — Généralistes488,248 058,02303 797,60249,91312 593,77
Reiskosten — Specialist — Frais de déplacement — Spécialistes545,49377,211 347,422 270,12
Bezoek aan een in een ZH opgenomen rechthebbende — Visite à un bénéficiaire hospitalisé30 114,08191 818,9791 354,59110,86313 398,50
Geneeskundige bijstand gedurende dringende overbrenging — Assistance médicale pdt transfert urgent718,723 293,123 462,087 473,92
Psychotherapieën — Psychothérapies11 345 558,7724 599 941,1218 530 521,3762 736,0754 538 757,33
Bijk. hon. dringende raadplegingen — Huisarts — Hon. suppl. consultations urgentes — Généralistes329 305,623 082 888,851 904 240,208 404,785 324 839,45
Bijk. hon. dringende raadplegingen — Specialist — Hon. suppl. consultations urgentes — Spécialistes703 093,952 052 394,481 414 886,586 804,614 177 179,62
Bijk. hon. dringende bezoeken — Huisarts — Hon. suppl. visites urgentes — Généralistes117 423,63609 632,56364 179,22585,291 091 820,70
Bijk. hon. dringende bezoeken — Specialist — Hon. suppl. visites urgentes — Spécialistes11,3411,34
Bijkomend hon. voor het beheer van het GMD — Hon. suppl. pour la gestion du DMG3 025 679,3541 217 692,479 500 419,9331 023,2553 774 815,00
Administratieve verlenging van het GMD — Prolongation administrative du DMG1 042 456,0014 995 491,004 831 815,0030 315,0020 900 077,00
Diabetespas — Passeport diabétique6 385,18140 847,6118 567,7366,52165 867,04
S/Totaal — S/Total120 658 134,17797 922 597,14444 533 150,751 281 242,311 364 395 124,37

Tabel 2.2a — Tableau 2.2a

Kostprijs per 100 rechthebbenden — Coût par 100 bénéficiaires

Gegevens 2006 — Données 2006
Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avisBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Adviezen — Avis4,759,5515,0210,87
Raadplegingen — Huisarts — Consultations — Généralistes3 350,494 954,273 814,144 441,27
Bezoeken — Huisarts — Visites — Généralistes1 201,162 389,973 009,812 479,29
Raadplegingen van een geneesheer-specialist — Consultations d'un médecin spécialiste2 939,112 239,242 624,142 432,03
Technische geneeskundige verstrekkingen — Prestations techniques urgentes122,20120,36121,29121,01
Raad. van speciaiist voor inwendige geneeskunde — Cons. spécialiste en médecine interne537,16333,33436,80386,23
Raad. van neuroloog, psychiater of neuropsychiater — Cons. neurologue, psychiatre ou neuropsychiatre326,32252,60262,95263,09
Raadplegingen van een kinderarts — Consultations d'un pédiatre580,81301,98382,90354,66
Raadplegingen van een cardioloog — Consultations d'un cardiologue279,63181,33237,27208,76
Vast bedrag geneeskunde in gezondheidscentra — Montant forfaitaire médical en centres de soins590,2576,57215,60169,87
Bezoeken tegen verhoogd tarief — Huisarts — Visites tarif majoré — Généralistes893,191 011,271 208,001 063,98
Bezoekenjegen verhoogd tarief — Specialist — Visites tarif majoré — Spécialistes2,642,441,792,25
Reiskosten — Huisarts — Frais de déplacement — Généralistes0,050,139,193,05
Reiskosten — Specialist — Frais de déplacement — Spécialistes0,060,010,040,02
Bezoek aan een in een ZH opgenomen rechthebbende — Visite à un bénéficiaire hospitalisé3,133,202,763,06
Geneeskundige bijstand gedurende dringende overbrenging — Assistance médicale pdt transfert urgent0,070,050,100,07
Psychotherapieën — Psychothérapies1 180,58410,78560,58531,82
Bijk. hon. dringende raadplegingen — Huisarts — Hon. suppl. consultations urgentes — Généralistes34,2751,4857,6151,92
Bijk. hon. dringende raadplegingen — Specialist — Hon. suppl. consultations urgentes — Spécialistes73,1634,2742,8040,73
Bijk. hon. dringende bezoeken — Huisarts — Hon. suppl. visites urgentes — Généralistes12,2210,1811,0210,65
Bijk. hon. dringende bezoeken — Specialist — Hon. suppl. visites urgentes — Spécialistes0,000,000,000,00
Bijkomend hon. voor het beheer van het GMD — Hon. suppl. pour la gestion du DMG314,84688,27287,41524,37
Administratieve verlenging van het GMD — Prolongation administrative du DMG108,47250,40146,17203,80
Diabetespas — Passeport diabétique0,662,350,561,62
S/Totaal — S/Total12 555,2313 324,0213 447,9413 304,41

Tabel 2.3a — Tableau 2.3a

Kostprijs per 100 rechthebbenden in vergelijking met de kostprijs van het Rijk = 100 — Coût par 100 bénéficiaires en comparaison avec le coût du Royaume = 100 

Gegevens 2006 — Données 2006
Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avisBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Adviezen — Avis43,7087,86138,18100,00
Raadplegingen — Huisarts — Consultations — Généralistes75,44111,5585,88100,00
Bezoeken — Huisarts — Visites — Généralistes48,4596,40121,40100,00
Raadplegingen van een geneesheer-specialist — Consultations d'un médecin spécialiste120,8592,07107,90100,00
Technische geneeskundige verstrekkingen — Prestations techniques urgentes100,9899,46100,23100,00
Raad.van specialist voor inwendige geneeskunde — Cons. spécialiste en médecine interne139,0886,30113,09100,00
Raad. van neuroloog, psychiater of neuropsychiater — Cons. neurologue, psychiatre ou neuropsychiatre124,0396,0199,95100,00
Raadplegingen van een kinderarts — Consultations d'un pédiatre163,7785,15107,96100,00
Raadplegingen van een cardioloog — Consultations d'un cardiologue133,9586,86113,66100,00
Vast bedrag geneeskunde in gezondheidscentra — Montant forfaitaire médical en centres de soins347,4745,08126,92100,00
Bezoeken tegen verhoogd tarief — Huisarts — Visites tarif majoré — Généralistes83,9595,05113,54100,00
Bezoeken tegen verhoogd tarief — Specialist — Visites tarif majoré — Spécialistes117,33108,4479,56100,00
Reiskosten — Huisarts — Frais de déplacement — Généralistes1,644,26301,31100,00
Reiskosten — Specialist — Frais de déplacement — Spécialistes300,0050,00200,00100,00
Bezoek aan een in een ZH opgenomen rechthebbende — Visite à un bénéficiaire hospitalisé102,29104,5890,20100,00
Geneeskundige bijstand gedurende dringende overbrenging — Assistance médicale pdt transfert urgent100,0071,43142,86100,00
Psychotherapieën — Psychothérapies221,9977,24105,41100,00
Bijk. hon. dringende raadplegingen — Huisarts — Hon. suppl. consultations urgentes — Généralistes66,0199,15110,96100,00
Bijk. hon. dringende raadplegingen — Specialist — Hon. suppl. consultations urgentes — Spécialistes179,6284,14105,08100,00
Bijk. hon. dringende bezoeken — Huisarts — Hon. suppl. visites urgentes — Généralistes114,7495,59103,47100,00
Bijk. hon. dringende bezoeken — Specialist — Hon. suppl. visites urgentes — Spécialistes----
Bijkomend hon. voor het beheer van het GMD — Hon. suppl. pour la gestion du DMG60,04131,2654,8100,00
Administratieve verlenging van het GMD — Prolongation administrative du DMG53,22122,8771,72100,00
Diabetespas — Passeport diabétique40,74145,0634,57100,00
S/Totaal — S/Total94,37100,15101,0100,00

Tabel 2.1b — Tableau 2.1b

Geboekte uitgaven 2006 — Dépenses comptabilisées 2006

Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avisBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieOnverdeeld — Non distribuéTotaal — Total
Huisartsen — Généralistes62 550 952,49565 213 426,45289 647 544,87729 802,43918 141 726,24
Specialisten — Specialistes56 887 142,56224 929 816,70150 379 801,29532 371,44432 729 131,99
Onverdeeld — Non distribué1 220 039,127 779 353,994 505 804,5919 068,4413 524 266,14
S/Totaal — S/Total120 658 134,17797 922 587,14444 633 150,751 281 242,311 364 395 124,37

Tabel 2.2b — Tableau 2.2b

Kostprijs per rechthebbende — Coût par bénéficiaire

Gegevens 2006 — Données 2006
Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avisBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Huisartsen — Généralistes65,0994,3887,6289,53
Specialisten — Spécialistes59,1937,5645,4942,20
Onverdeeld — Non distribué1,271,301,361,32
S/Totaal — S/Total125,55133,24134,48133,04

Tabel 2.3b — Tableau 2.3b

Kostprijs per rechthebbende in vergelijking met de kostprijs van het Rijk = 100 — Coût par bénéficiaire en comparaison avec le coût du Royaume = 100

Gegevens 2006 — Données 2006
Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avisBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Huisartsen — Généralistes72,70105,4297,87100,00
Specialisten — Spécialistes140,2689,00107,80100,00
Onverdeeld — Non distribué96,2198,48103,03100,00
S/Totaal — S/Total94,37100,15101,08100,00

Tabel 3.1 — Tableau 3.1

Geboekte uitgaven 2006 — Dépenses comptabilisées 2006

Speciale verstrekkingen — Prestations spécialesBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieOnverdeeld — Non distribuéTotaal — Total
Algemene speciale verstrekkingen — Prestations spéciales générales3 829 483,0325 108 486,0613 159 205,7058 803,8242 155 978,61
Puncties — Ponctions971 019,754 737 928,842 915 841,1710 561,808 635 351,56
Stomatologie4 082 895,8525 571 915,4910 393 931,6756 670,4240 105 413,43
Percutané interventionele verstrekkingen — Prestations interventionnelles percutanées3 252 592,4629 485 354,1512 256 555,1348 513,1945 043 014,93
Radiotherapie en radiumtherapie — Radiothérapie et radiumthérapie5 892 532,5144 833 885,2422 332 848,66104 302,6773 163 569,08
Nucleaire geneeskunde — Médecine nucléaire12 605 540,6044 938 682,0738 244 523,59121 734,9195 910 481,17
Inwendige geneeskunde — Médecine interne1 000 726,756 675 189,763 995 995,4511 590,4911 683 502,45
Pneumologie6 573 407,9129 528 681,3120 450 852,8981 388,8556 634 330,96
Gastro-enterologie — Gastro-entérologie8 640 126,2147 255 865,8432 368 229,59116 430,3388 380 651,97
Kindergeneeskunde — Pédiatrie1 839 101,608 314 039,935 401 161,9027 498,4315 581 801,86
Cardiologie4 624 231,9033 717 651,7520 236 761,1966 041,7458 644 686,58
Neuropsychiatrie6 305 295,3829 505 791,6823 601 188,2087 514,4359 499 789,69
Elektrocardiografische onderzoekingen — Examens électrocardiographiques4 025 744,7623 094 621,0214 966 909,5347 072,0842 134 347,39
Dermato-venereologie — Dermato-vénéréologie1 926 185,459 906 894,326 823 505,4628 320,3618 684 905,59
Pathologische anatomie — Anatomopathologie9 971 291,5158 767 266,5235 590 783,88151 469,75104 480 811,66
Genetische onderzoeken — Examens génétiques5 121 620,3918 804 041,2412 078 995,2977 452,9636 082 109,88
Fysiotherapie — Physiothérapie8 927 114,2179 245 090,7841 923 674,94116 304,46130 212 184,39
Dringende technische verstrekkingen — Prestations techniques urgentes8 022 212,4943 045 347,5826 507 975,75126 866,6677 702 402,48
Persoonlijk aandeel voor gehospitaliseerden — Tickets modérateurs pour hospitalisés-1 682 305,78-12 032 705,04-6 704 388,43-34 530,74-20 453 929,99
S/Totaal — S/Total95 928 816,98550 504 028,54336 544 551,561 304 006,61984 281 403,69

Tabel 3.2 — Tableau 3.2

Kostprijs per rechthebbende — Coût par bénéficiaire 

Gegevens 2006 — Données 2006
Speciale verstrekkingen — Prestations spécialesBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Algemene speciale verstrekkingen — Prestations spéciales générales3,984,193,984,11
Functies — Ponctions1,010,790,880,84
Stomatologie4,254,273,143,91
Percutané interventionele verstrekkingen — Prestations interventionnelles percutanées3,384,923,714,39
Radiotherapie en radiumtherapie — Radiothérapie et radiumthérapie6,137,496,767,13
Nucleaire geneeskunde — Médecine nucléaire13,127,5011,579,35
Inwendige geneeskunde — Médecine interne1,041,111,211,14
Pneumologie6,844,936,195,52
Gastro-enterologie — Gastro-entérologie8,997,899,798,62
Kindergeneeskunde — Pédiatrie1,911,391,631,52
Cardiologie4,815,636,125,72
Neuropsychiatrie6,564,937,145,80
Elektrocardiografische onderzoekingen — Examens électrocardiographiques4,193,864,534,11
Dermato-venereologie — Dermato-vénéréologie2,001,652,061,82
Pathologische anatomie — Anatomopathologie10,389,8110,7710,19
Genetische onderzoeken — Examens génétiques5,333,143,653,52
Fysiotherapie — Physiothérapie9,2913,2312,6812,70
Dringende technische verstrekkingen — Prestations techniques urgentes8,357,198,027,58
Persoonlijk aandeel voor gehospitaliseerden — Tickets modérateurs pour hospitalisés-1,75-2,01-2,03-1,99
S/Totaal — S/Total99,8291,93101,8195,98

Tabel 3.3 — Tableau 3.3

Kostprijs per rechthebbende in vergelijking met de kostprijs van het Rijk = 100 — Coût par bénéficiaire en comparaison avec le coût du Royaume = 100

Gegevens 2006 — Données 2006 
Speciale verstrekkingen — Prestations spécialesBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Algemene speciale verstrekkingen — Prestations spéciales générales96,84101,9596,84100,00
Puncties — Ponctions120,2494,05104,76100,00
Stomatologie108,70109,2180,31100,00
Percutané interventionele verstrekkingen — Prestations interventionnelles percutanées76,99112,0784,51100,00
Radiotherapie en radiumtherapie — Radiothérapie et radiumthérapie85,97105,0594,81100,00
Nucleaire geneeskunde — Médecine nucléaire140,3280,21123,74100,00
Inwendige geneeskunde — Médecine interne91,2397,37106,14100,00
Pneumologie123,9189,31112,14100,00
Gastro-enterologie — Gastro-entérologie104,2991,53113,57100,00
Kindergeneeskunde — Pédiatrie125,6691,45107,24100,00
Cardiologie84,0998,43106,99100,00
Neuropsychiatrie113,1085,00123,10100,00
Elektrocardiografische onderzoekingen — Examens électrocardiographiques101,9593,92110,22100,00
Dermato-venereologie — Dermato-vénéréologie109,8990,66113,19100,00
Pathologische anatomie — Anatomopathologie101,8696,27105,69100,00
Genetische onderzoeken — Examens génétiques151,4289,20103,69100,00
Fysiotherapie — Physiothérapie73,15104,1799,84100,00
Dringende technische verstrekkingen — Prestations techniques urgentes110,1694,85105,80100,00
Persoonlijk aandeel voor gehospitaliseerden — Tickets modérateurs pour hospitalisés87,94101,01102,01100,00
S/Totaal — S/Total104,0095,78106s07100,00

Tabel 4.1 — Tableau 4.1

Geboekte uitgaven 2006 — Dépenses comptabilisées 2006

Heelkunde — ChirurgieBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieOnverdeeld — Non distribuéTotaal — Total
Algemene heelkunde — Chirurgie générale919 533,705 279 452,872 560 898,8315 523,238 775 408,63
Neurochirurgie1 799 974,5812 735 196,227 999 076,4443 655,8522 577 903,09
Anesthesiologie — Anesthésiologie19 433 136,47144 955 601,8577 048 981,12325 525,35241 763 244,79
Accreditering art. 14 en 15 — Accréditation art. 14 et 1574 806,27834 141,00362 853,581 535,561 273 336,41
Reanimatie — Réanimation8 763 428,2347 440 709,1629 732 400,78118 862,4986 055 400,66
Transplantaties — Transplantations1 119 399,566 553 349,523 601 636,7127 535,6411 301 921,43
Plastische heelkunde — Chirurgie plastique1 006 340,517 022 281,593 299 227,8217 316,5811 345 166,50
Heelkunde op het abdomen — Chirurgie de l'abdomen4 169 368,4230 301 898,5917 061 209,7871 592,6651 604 069,45
Heelkunde op de thorax — Chirurgie du thorax3 516 807,0226 134 114,1813 845 044,8460 598,9643 556 565,00
Heelkunde op de bloedvaten — Chirurgie des vaisseaux1 428 994,5412 041 456,376 392 274,2818 040,4719 880 765,66
Oftalmologie — Ophtalmologie9 708 473,9961 875 302,1534 574 220,4589 534,68106 247 531,27
Otorhinolaryngologie — Oto-rhino-laryngologie6 864 669,8431 924 972,0322 499 045,34101 638,0261 390 325,23
Urologie2 625 990,7421 878 278,259 131 587,9936 847,4033 672 704,38
Orthopedie — Orthopédie8 329 955,3976 325 435,9036 207 938,00156 274,57121 019 603,86
S/Totaal — S/Total69 760 879,28485 302 189,68264 316 395,961 084 481,46820 463 946,36

Tabel 4.2 — Tableau 4.2

Kostprijs per rechthebbende — Coût par bénéficiaire

Gegevens 2006 — Données 2006
Heelkunde — ChirurgieBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Algemene heelkunde — Chirurgie générale0,960,880,770,86
Neurochirurgie1,872,132,422,20
Anesthesiologie — Anesthésiologie20,2224,2123,3123,57
Accreditering art. 14 en 15 — Accréditation art. 14 et 150,080,140,110,12
Reanimatie — Réanimation9,127,928,998,39
Transplantaties — Transplantations1,161,091,091,10
Plastische heelkunde — Chirurgie plastique1,051,171,001,11
Heelkunde op het abdomen — Chirurgie de l'abdomen4,345,065,165,03
Heelkunde op de thorax — Chirurgie du thorax3,664,364,194,25
Heelkunde op de bloedvaten — Chirurgie des vaisseaux1,492,011,931,94
Oftalmologie — Ophtalmologie10,1010,3310,4610,36
Otorhinolaryngobgie — Oto-rhino-laryngologie7,145,336,815,99
Urologie2,733,652,763,28
Orthopedie — Orthopédie8,6712,7510,9511,80
S/Totaal — S/Total72,5981,0479,9680,00

Tabel 4.3 — Tableau 4.3

Kostprijs per rechthebbende in vergelijking met de kostprijs van het Rijk = 100 — Coût par bénéficiaire en comparaison avec le coût du Royaume = 100

Gegevens 2006 — Données 2006 
Heelkunde — ChirurgieBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Algemene heelkunde — Chirurgie générale111,63102,3389,53100,00
Neurochirurgie85,0096,82110,00100,00
Anesthesiologie — Anesthésiologie85,79102,7298,90100,00
Accreditering art. 14 en 15 — Accréditation art. 14 et 1566,67116,6791,67100,00
Reanimatie — Réanimation108,7094,40107,15100,00
Transplantaties — Transplantations105,4599,0999,09100,00
Plastische heelkunde — Chirurgie plastique94,59105,4190,09100,00
Heelkunde op het abdomen — Chirurgie de l'abdomen86,28100,60102,58100,00
Heelkunde op de thorax — Chirurgie du thorax86,12102,5998,59100,00
Heelkunde op de bloedvaten — Chirurgie des vaisseaux76,80103,6199,48100,00
Oftalmologie — Ophtalmologie97,4999,71100,97100,00
Otorhinolaryngologie — Oto-rhino-laryngologie119,2088,98113,69100,00
Urologie83,23111,2884,15100,00
Orthopedie — Orthopédie73,47108,0592,80100,00
S/Totaal — S/Total90,74101,3099S95100,00

Tabel 5.1 — Tableau 5.1

Geboekte uitgaven 1e semester 2007 — Dépenses comptabilisées 1er semestre 2007  

Rubrieken — RubriquesBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieOnverdeeld — Non distribuéTotaal — Total
Klinische biologie — Biologie clinique48 920 443,82277 396 189,29171 216 302,88678 249,67498 211 185,66
Medische beeldvorming — Imagerie médicale43 443 123,10254 659 423,76168 689 161,99776 125,26467 567 834,11
Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avis65 333 530,00426 717 887,86238 380 582,62784 167,41731 216 167,89
Speciale verstrekkingen — Prestations spéciales51 451 193,35296 236 336,36181 530 929,85823 679,23530 042 138,79
Heelkunde — Chirurgie37 655 810,06261 637 140,44144 581 565,91702 347,87444 576 864,28
Gynaecologie — Gynécologie4 108 573,2819 653 847,9013 277 779,6282 502,3737 122 703,17
Toezicht — Surveillance12 004 252,1679 195 445,7941 570 059,35200 565,91132 970 323,21
Dialyse geneesheren — Dialyse par médecins6 999 876,9331 253 778,7321 335 203,8849 436,5659 638 296,10
Totaal — Total269 916 802,701 646 750 050,13980 581 586,104 097 074,282 901 345 513,21

Tabel 5.2 — Tableau 5.2

Kostprijs per rechthebbende — Coût par bénéficiaire 

Kostprijs per rechthebbende * 2 — Coût par bénéficiaire * 2
Gegevens 1e semester 2007 — Données 1er semestre 2007
Brussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Klinische biologie — Biologie clinique101,8192,64103,5997,16
Medische beeldvorming — Imagerie médicale90,4185,05102,0691,19
Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avis135,97142,51144,23142,60
Speciale verstrekkingen — Prestations spéciales107,0898,93109,83103,37
Heelkunde — Chirurgie78,3787,3887,4886,70
Gynaecologie — Gynécologie8,556,568,037,24
Toezicht — Surveillance24,9826,4525,1525,93
Dialyse geneesheren — Dialyse par médecins14,5710,4412,9111,63
Totaal — Total561,73549,96593,29565,83

Tabel 5.3 — Tableau 5.3

Kostprijs per rechthebbende in vergelijking met de kostprijs van het Rijk = 100 — Coût par bénéficiaire en comparaison avec le coût du Royaume = 100

Kostprijs per rechthebbende * 2 — Coût par bénéficiaire * 2
Gegevens 1e semester 2007 — Données 1er semestre 2007
Brussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Klinische biologie — Biologie clinique104,7995,35106,62100,00
Medische beeldvorming — Imagerie médicale99,1493,27111,92100,00
Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avis95,3599,94101,14100,00
Speciale verstrekkingen — Prestations spéciales103,5995,70106,25100,00
Heelkunde — Chirurgie90,39100,78100,90100,00
Gynaecologie — Gynécologie118,0990,61110,91100,00
Toezicht — Surveillance96,34102,0196,99100,00
Dialyse geneesheren — Dialyse par médecins125,2889,77111,01100,00
Totaal — Total99,2897,20104,85100,00

Tabel 6.1 — Tableau 6.1

Geboekte uitgaven 1e semester 2007 — Dépenses comptabilisées 1er semestre 2007  

Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avisBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieOnverdeeld — Non distribuéTotaal — Total
Huisartsen — Généralistes33 620 915,39300 625 460,20154 237 756,78456 481,04488 940 613,41
Specialisten — Spécialistes31 064 309,27122 065 438,7481 772 474,42316 428,77235 218 651,20
Onverdeeld — Non distribué648 305,344 026 988,922 370 351,4211 257,607 056 903,28
S/Totaal — S/Total66 333 530,00426 717 887,86238 380 582,62784 167,41731 216 167,89

Tabel 6.2 — Tableau 6.2

Kostprijs per rechthebbende — Coût par bénéficiaire

Kostprijs per rechthebbende * 2 — Coût par bénéficiaire * 2
Gegevens 1e semester 2007 — Données 1er semestre 2007
Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avisBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Huisartsen — Généralistes69,97100,4093,3295,35
Specialisten — Spécialistes64,6540,7749,4845,87
Onverdeeld — Non distribué1,351,341,431,38
S/Totaal — S/Total135,97142,51144,23142,60

Tabel 6.3 — Tableau 6.3 Kostprijs per rechthebbende in vergelijking met de kostprijs van het Rijk = 100 Coût par bénéficiaire en comparaison avec le coût du Royaume = 100 Kostprijs per rechthebbende * 2 — Coût par bénéficiaire * 2 gegevens 1e semester 2007 — données 1er semestre 2007

Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avisBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Huisartsen — Généralistes73,38105,3097,87100,00
Specialisten — Spécialistes140,9488,88107,87100,00
Onverdeeld — Non distribué97,8397,10103,62100,00
S/Totaal — S/Total95,3599,94101,14100,00

Tabel 7.1 — Tableau 7.1

Geboekte uitgaven 1e semester 2007 — Dépenses comptabilisées 1er semestre 2007

Speciale verstrekkingen — Prestations spécialesBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieOnverdeeld — Non distribuéTotaal — Total
Algemene speciale verstrekkingen — Prestations spéciales générales2 101 332,2412 972 239,957 061 491,0737 646,8022 172 710,06
Puncties — Ponctions488 610,152 491 653,131 566 843,445 910,984 553 017,70
Stomatologie2 260 159,8014 061 331,125 797 570,0232 558,8922 151 619,83
Percutané interventionele verstrekkingen — Prestations interventionnelles percutanées1 635 196,5016 434 914,716 736 115,2042 473,5724 848 699,98
Radiotherapie en radiumtherapie — Radiothérapie et radiumthérapie3 226 071,9026 191 926,8512 053 524,0074 722,9741 546 245,72
Nucleaire geneeskunde — Médecine nucléaire6 649 128,7523 998 264,8320 844 494,0578 888,8551 570 776,48
Inwendige geneeskunde — Médecine interne668 766,574 355 232,352 748 076,4124 053,477 796 128,80
Pneumologie3 674 120,6716 371 267,8411 000 798,0743 789,9131 089 976,49
Gastro-enterologie — Gastro-entérologie4 594 667,9124 914 966,9416 959 386,9775 007,6146 544 029,43
Kindergeneeskunde — Pédiatrie946 287,954 349 309,662 774 721,2018 536,348 088 855,15
Cardiologie2 478 948,6118 003 970,1310 946 064,3242 458,0131 471 441,07
Neuropsychiatrie3 330 003,7815 550 696,7212 558 164,5558 900,5831 497 765,63
Elektrocardiografische onderzoekingen — Examens électrocardiographiques2 096 310,9312 131 090,377 954 042,6329 346,6722 210 790,60
Dermato-venereologie — Dermato-vénéréologie972 287,335 547 495,693 594 533,4215 648,6310 129 965,07
Pathologische anatomie — Anatomopathologie5 400 831,0331 997 251,1519 196 363,3590 111,3756 684 556,90
Genetische onderzoeken — Examens génétiques2 670 449,939 718 225,077 421 404,0243 706,6219 853 785,64
Fysiotherapie — Physiothérapie4 798 881,5540 642 629,9121 728 348,4249 358,9167 219 218,79
Dringende technische verstrekkingen — Prestations techniques urgentes4 317 833,0122 790 149,2114 102 056,0581 530,6441 291 568,91
Persoonlijk aandeel voor gehospitaliseerden — Tickets modérateurs pour hospitalisés-858 695,26-6 286 279,27-3 513 067,34-20 971,59-10 679 013,46
S/Totaal — S/Total51 451 193,35296 236 336,36181 530 929,85823 679,23530 042 138,79

Tabel 7.2 — Tableau 7.2 Kostprijs per rechthebbende — Coût par bénéficiaire 

Kostprijs per rechthebbende * 2 — Coût par bénéficiaire * 2
Gegevens 1e semester 2007 — Données 1er semestre 2007
Speciale verstrekkingen — Prestations spécialesBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Algemene speciale verstrekkingen — Prestations spéciales générales4,374,334,274,32
Functies — Ponctions1,020,830,950,89
Stomatologie4,704,703,514,32
Percutané interventioneie verstrekkingen — Prestations interventionneîles percutanées3,405,494,084,85
Radiotherapie en radiumtherapie — Radiothérapie et radiumthérapie6,718,757,298,10
Nucleaire geneeskunde — Médecine nucléaire13,848,0112,6110,06
Inwendige geneeskunde — Médecine interne1,391,451,661,52
Pneumologie7,655,476,666,06
Gastro-enterologie/Gastro-entérologie9,568,3210,269,08
Kindergeneeskunde — Pédiatrie1,971,451,681,58
Cardiologie5,166,016,626,14
Neuropsychiatrie6,935,197,606,14
Elektrocardiografische onderzoekingen — Examens électrocardiographiques4,364,054,814,33
Dermato-venereologie — Dermato-vénéréologie2,021,852,171,98
Pathologische anatomie — Anatomopathologie11,2410,6911,6111,05
Genetische onderzoeken — Examens génétiques5,563,254,493,87
Fysiotherapie — Physiothérapie9,9913,5713,1513,11
Dringende technische verstrekkingen — Prestations techniques urgentes8,997,618,538,05
Persoonlijk aandeel voor gehospitaliseerden — Tickets modérateurs pour hospitalisés-1,79-2,10-2,13-2,08
S/Totaal — S/Total107,0898,93109,83103,37

Tabel 7.3 — Tableau 7.3

Kostprijs per rechthebbende in vergelijking met de kostprijs van het Rijk = 100 — Coût par bénéficiaire en comparaison avec le coût du Royaume = 100

Kostprijs per rechthebbende * 2 — Coût par bénéficiaire * 2
Gegevens 1e semester 2007 — Données 1er semestre 2007
Speciale verstrekkingen — Prestations spécialesBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Algemene speciale verstrekkingen — Prestations spéciales générales101,16100,2398,84100,00
Puncties — Ponctions114,6193,26106,74100,00
Stomatologie108,80108,8081,25100,00
Percutané interventionele verstrekkingen — Prestations interventionnelles percutanées70,10113,2084,12100,00
Radiotherapie en radiumtherapie — Radiothérapie et radiumthérapie82,84108,0290,00100,00
Nucleaire geneeskunde — Médecine nucléaire137,5779,62125,35100,00
Inwendige geneeskunde — Médecine interne91,4595,39109,21100,00
Pneumologie126,2490,26109,90100,00
Gastro-enterologie — Gastro-entérologie105,2991,63113,00100,00
Kindergeneeskunde — Pédiatrie124,6891,77106,33100,00
Cardiologie84,0497,88107,82100,00
Neuropsychiatrie112,8784,53123,78100,00
Elektrocardiografische onderzoekingen — Examens électrocardiographiques100,6993,53111,09100,00
Dermato-venereologie — Dermato-vénéréologie102,0293,43109,60100,00
Pathologische anatomie — Anatomopathologie101,7296,74105,07100,00
Genetische onderzoeken — Examens génétiques143,6783,98116,02100,00
Fysiotherapie — Physiothérapie76,20103,51100,31100,00
Dringende technische verstrekkingen — Prestations techniques urgentes111,6894,53105,96100,00
Persoonlijk aandeel voor gehospitaliseerden — Tickets modérateurs pour hospitalisés86,06100,96102,40100,00
S/Totaal — S/Total103,5995,70106,25100,00

Tabel 8.1 — Tableau 8.1

Geboekte uitgaven 1e semester 2007 — Dépenses comptabilisées 1er semestre 2007

Heelkunde — ChirurgieBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieOnverdeeld — Non distribuéTotaal — Total
Algemene heelkunde — Chirurgie générale474 518,452 778 229,361 395 261,308 934,834 656 943,94
Neurochirurgie916 806,636 808 330,204 245 001,0715 510,1211 985 648,02
Anesthesiologie — Anesthésiologie10 333 542,7878 604 549,7942 074 749,55217 095,13131 229 937,25
Accreditering art. 14 en 15 — Accréditation art. 14 et 1540 629,97453 210,98195 839,24967,91690 648,10
Reanimatie — Réanimation4 713 051,5525 282 614,6016 345 763,2871 098,3946 412 527,82
Transplantaties — Transplantations690 338,663 211 496,592 072 112,168 643,625 982 591,03
Plastische heelkunde — Chirurgie plastique515 306,803 531 942,741 758 469,7610 676,975 816 396,27
Heelkunde op het abdomen — Chirurgie de l'abdomen2 216 281,2115 774 823,489 234 991,5547 053,6827 273 149,92
Heelkunde op de thorax — Chirurgie du thorax2 011 952,7613 763 394,547 852 616,3636 521,9223 664 485,58
Heelkunde op de bloedvaten — Chirurgie des vaisseaux764 519,966 594 377,533 569 533,5516 725,4510 945 156,49
Oftalmologie — Ophtalmologie5 453 992,8833 783 060,7618 950 616,1262 580,6158 250 250,37
Otorhinolaryngologie — Oto-rhino-laryngologie3 832 573,8517 595 752,5312 462 464,7664 858,1033 955 649,24
Urologie1 347 283,3811 477 985,134 644 176,8526 558,4717 496 003,83
Orthopedie — Orthopédie4 345 011,1841 977 372,2119 779 970,36115 122,6766 217 476,42
S/Totaal — S/Total37 655 810,06261 637 140,44144 581 565,91702 347,87444 576 864,28

Tabel 8.2 — Tableau 8.2

Kostprijs per rechthebbende — Coût par bénéficiaire

Kostprijs per rechthebbende * 2 — Coût par bénéficiaire * 2
Gegevens 1e semester 2007 — Données 1er semestre 2007
Heelkunde — ChirurgieBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Algemene heelkunde — Chirurgie générale0,990,930,840,91
Neurochirurgie1,912,272,572,34
Anesthesiologie — Anesthésiologie21,5126,2525,4625,59
Accreditering art. 14 en 15 — Accréditation art. 14 et 150,080,150,120,13
Reanimatie — Réanimation9,818,449,899,05
Transplantaties — Transplantations1,441,071,251,17
Plastische heelkunde — Chirurgie plastique1,071,181,061,13
Heelkunde op het abdomen — Chirurgie de l'abdomen4,615,275,595,32
Heelkunde op de thorax — Chirurgie du thorax4,194,604,754,62
Heelkunde op de bloedvaten — Chirurgie des vaisseaux1,592,202,162,13
Oftalmologie — Ophtalmologie11,3511,2811,4711,36
Otorhinolaryngologie — Oto-rhino-laryngologie7,985,887,546,62
Urologie2,803,832,813,41
Orthopedie — Orthopédie9,0414,0211,9712,91
S/Totaal — S/Total78,3787,3887,4886,70

Tabel 8.3 — Tableau 8.3

Kostprijs per rechthebbende in vergelijking met de kostprijs van het Rijk = 100 — Coût par bénéficiaire en comparaison avec le coût du Royaume = 100

Kostprijs per rechthebbende * 2 — Coût par bénéficiaire * 2
Gegevens 1e semester 2007 — Données 1er semestre 2007
Heelkunde — ChirurgieBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Algemene heelkunde — Chirurgie générale108,79102,2092,31100,00
Neurochirurgie81,6297,01109,83100,00
Anesîhesiologie — Anesthésiologie84,06102,5899,49100,00
Accreditering art. 14 en 15 — Accréditation art. 14 et 1561,54115,3892,31100,00
Reanimatie — Réanimation108,4093,26109,28100,00
Transplantaties — Transplantations123,0891,45106,84100,00
Plastische heelkunde — Chirurgie plastique94,69104,4293,81100,00
Heelkunde op het abdomen — Chirurgie de l'abdomen86,6599,06105,08100,00
Heelkunde op de thorax — Chirurgie du thorax90,6999,57102,81100,00
Heelkunde op de bloedvaten — Chirurgie des vaisseaux74,65103,29101,41100,00
Oftalmologie — Ophtalmologie99,9199,30100,97100,00
Otorhinolaryngologie — Oto-rhino-laryngologie120,5488,82113,90100,00
Urologie82,11112,3282,40100,00
Orthopedie — Orthopédie70,02108,6092,72100,00
S/Totaal — S/Total90,39100,78100,90100,00

De regionale gegevens betreffende de geneesheren voor het jaar 2006 en het eerste semester 2007 liggen in de vorm van tabellen. Het betreft uitgaven, kostprijs per rechthebbende en een vergelijking van de kostprijs per regio met het nationaal gemiddelde. De opsplitsing over de drie regio's Brussel, Vlaanderen en Wallonië is gemaakt op basis van de woonplaats van de patiënt.

Tabellen 1.1, 1.2 en 1.3 bevatten de totaliteit van de uitgaven 2006 voor geneesherenhonoraria, opgesplitst per grote rubriek : klinische biologie; medische beeldvorming; raadplegingen, bezoeken en adviezen; speciale verstrekkingen; heelkunde; gynaecologie; toezicht en dialyse geneesheren.

De tabellen 5.1, 5.2 en 5.3 bevatten de analoge gegevens voor het eerste semester 2007.

Tabel 1.2 toont dat de gemiddelde kostprijs per rechthebbende, voor de totaliteit van de geneesherenhonoraria het grootst is in Wallonië met 548,85 euro, gevolgd door Brussel met 519,90 euro en Vlaanderen met 510,29 euro. Het nationaal gemiddelde bedraagt 524,27 euro.

In tabel 1.3 zien we de vergelijking van deze gemiddelde kostprijs per regio en per rechthebbende ten opzichte van het nationaal gemiddelde.

De gemiddelde prijs in Vlaanderen bedraagt 97,33 % van het nationaal gemiddelde; in Wallonië bedraagt de gemiddelde prijs 104,69 % van de prijs van het Rijk. Brussel benadert de gemiddelde prijs van het Rijk met 99,17 %.

Op het niveau van de subrubrieken krijgen we een verschillend resultaat.

De gemiddelde kostprijs in Vlaanderen varieert voor de meeste subrubrieken tussen 90 en 95 % van het nationaal gemiddelde met uitzondering van de raadplegingen, bezoeken en adviezen, de heelkunde en het toezicht waar het nationaal gemiddelde wordt benaderd.

Brussel heeft de hoogste gemiddelde prijs voor gynaecologie (122,32 %) ten opzichte van het nationaal gemiddelde en dialyse (115,62 %) ten opzichte van het nationaal gemiddelde.

Wallonië heeft de hoogste gemiddelde prijs voor klinische biologie (106,53 %), medische beeldvorming (111,35 %), raadplegingen, bezoeken en adviezen (101,08 %) en speciale verstrekkingen (106,07 %). Voor gynaecologie en dialyse ligt de gemiddelde prijs onder deze van Brussel maar toch ver boven het nationaal gemiddelde (respectievelijk 112,45 % en 111,99 %).

In de tabellen 2.1a, 2.2a en 2.3a wordt voor het jaar 2006 een diepgaander detail gegeven van de subrubriek raadplegingen, bezoeken en adviezen. In de tabellen 2.1b, 2.2b en 2.3b wordt dat detail gesommeerd tot uitgaven 2006 voor huisartsen en specialisten.

De tabellen 6.1, 6.2 en 6.3 bevatten de analoge gegevens van de tabellen 2.1b, 2.2b en 2.3b voor het eerste semester 2007.

In tabel 2.3b zien we dat de gemiddelde kostprijs per rechthebbende voor huisartsen het grootst is in Vlaanderen (105,42 % ten opzichte van het nationaal gemiddelde) en het laagst in Brussel (72,70 %).

De situatie voor de specialisten is juist het omgekeerde : het hoogst in Brussel (140,26 %) en het laagst in Vlaanderen (89,00 %).

Wallonië heeft een gemiddelde van 97,89 % voor huisartsen en 107,80 % voor specialisten.

In de tabellen 3.1, 3.2 en 3.3 wordt, voor het jaar 2006, de subrubriek speciale verstrekkingen verder gedetailleerd.

De tabellen 7.1, 7.2 en 7.3 bevatten de analoge gegevens voor het eerste semester 2007.

Op tabel 3.3 zien we dat Wallonië de hoogste gemiddelde kostprijs heeft (106,07 %) op de totaallijn, gevolgd door Brussel (104,00 %) en Vlaanderen (95,78 %).

Op niveau van de detaillijnen bereikt Wallonië de hoogste waarden voor inwendige geneeskunde (106,14 %), gastro-enterologie (113,57 %), cardiologie (106,99 %), neuropsychiatrie (123,10 %), elektrocardiografische onderzoekingen (110,22 %), dermato-venereologie (113,19 %) en pathologische anatomie (105,69 %).

De regio Brussel heeft de hoogste waarden voor puncties (120,24 %), nucleaire geneeskunde (140,32 %), pneumologie (123,91 %), kindergeneeskunde (125,66 %), genetische onderzoeken (151,42 %) en dringende technische verstrekkingen (110,16 %).

Vlaanderen ten slotte heeft de hoogste waarden voor stomatologie (109,21 %), percutane interventionele verstrekkingen (112,07 %), radio-radiumtherapie (105,05 %) en fysiotherapie (104,17 %).

De tabellen 4.1, 4.2 en 4.3 geven, voor het jaar 2006, een verdere detaillering van de subrubriek heelkunde.

De tabellen 8.1, 8.2 en 8.3 bevatten de analoge gegevens voor het eerste semester 2007.

In tabel 4.3 liggen de waarden van de totaallijn dicht bij het nationaal gemiddelde voor Vlaanderen en Wallonië, Brussel ligt beduidend lager met 90,74 %.

De grootste afwijkingen worden vastgesteld op volgende detaillijnen : algemene heelkunde : 111,63 % voor Brussel ten opzichte van 89,53 % voor Wallonië; neurochirurgie : 85 voor Brussel ten opzichte van 110 % voor Wallonië; accreditering : 66,67 % voor Brussel ten opzichte van 116,67 % voor Vlaanderen; heelkunde op de bloedvaten : 76,80 % voor Brussel ten opzichte van 103,61 % voor Vlaanderen; otorhinolaryngologie : 119,20 % voor Brussel ten opzichte van 88,98 % voor Vlaanderen; urologie : 111,28 % voor Vlaanderen ten opzichte van 83,23 % voor Brussel en ten slotte orthopedie : 108,05 % voor Vlaanderen ten opzichte van 73,47 % voor Brussel.

Om af te sluiten zou ik een belangrijke precisering willen aanbrengen :

De regionale kostprijzen per rechthebbende die hier meegedeeld worden zijn niet-gestandaardiseerde regionale kostprijzen. Deze worden bekomen door de eenvoudige deling van de uitgaven voor een bepaalde regio door het aantal verzekerden van een bepaalde regio.

Deze niet-gestandaardiseerde regionale kostprijzen houden geen rekening met de mogelijke specifieke kenmerken van een bepaalde regio met betrekking tot :

— de leeftijdstructuur en geslacht;

— de aanwezigheid van verzekerden met de voorkeurregeling;

— de aanwezigheid van aktieven, invaliden, weduwen en wezen, ...

Deze specifieke kenmerken voor een bepaalde regio zullen een bron vormen van verschillen met de kostprijzen van andere regio's, maar deze verschillen zijn te objectiveren door die specifieke kenmerken van die bepaalde regio.

Vandaar dat het beter is om te werken met gestandaardiseerde regionale kostprijzen. Er wordt dan een standaardisering doorgevoerd op basis van leeftijd, geslacht, sociale stand en voorkeurregeling. Bij de vergelijking van gestandaardiseerde regionale kostprijzen houdt men dus wel rekening met specifieke kenmerken van een bepaalde regio, en op die manier wordt de vergelijking met andere regio's homogener en correcter. De specifieke kenmerken van een bepaalde regio (op het gebied van leeftijd, geslacht, ...) zullen dan niet meer aan de oorzaak liggen van verschillen met andere regio's.

Het RIZIV werkt momenteel aan een standaardisering van de uitgavengegevens voor het jaar 2006 op basis van leeftijd, geslacht en sociaal statuut (inclusief voorkeurregeling) en zal hierover een rapport voorleggen aan de algemene raad tegen eind 2008, en vervolgens jaarlijks rapporteren.

Tabel 1.1 — Tableau 1.1

Geboekte uitgaven 2006 — Dépenses comptabilisées 2006

Rubrieken — RubriquesBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieOnverdeeld — Non distribuéTotaal — Total
Klinische biologie — Biologie clinique88 929 005,45510 879 294,29314 250 110,881 149 293,32915 207 703,94
Medische beeldvorming — Imagerie médicale81 349 731,53472 839 211,25310 939 944,311 275 632,72866 404 519,81
Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avis120 658 134,17797 922 597,14444 533 150,751 281 242,311 364 395 124,37
Speciale verstrekkingen — Prestations spéciales95 928 816,98550 504 028,54336 544 551,561 304 006,61984 281 403,69
Heelkunde — Chirurgie69 760 879,26485 302 189,68264 316 395,961 084 481,46820 463 946,36
Gynaecologie — Gynécologie8 215 515,8837 331 887,3225 971 842,16154 299,9371 673 545,29
Toezicht — Surveillance22 562 470,43141 317 398,7276 955 451,22315 102,69241 150 423,06
Dialyse geneesheren — Dialyse par médecins12 230 974,4859 807 355,7640 755 077,6188 625,73112 882 033,58
Totaal — Total499 635 528,183 055 903 962,701 814 266 524,456 652 684,775 376 458 700,10

Tabel 1.2 — Tableau 1.2

Kostprijs per rechthebbende — Coût par bénéficiaire

Gegevens 2006 — Données 2006
Brussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Klinische biologie — Biologie clinique92,5485,3195,0789,24
Medische beeldvorming — Imagerie médicale84,6578,9694,0784,48
Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avis125,55133,24134,48133,04
Speciale verstrekkingen — Prestations spéciales99,8291,93101,8195,98
Heelkunde — Chirurgie72,5981,0479,9680,00
Gynaecologie — Gynécologie8,556,237,866,99
Toezicht — Surveillance23,4823,6023,2823,51
Dialyse geneesheren — Dialyse par médecins12,739,9912,3311,01
Totaal — Total519,90510,29548,86524,27

Tabel 1.3 — Tableau 1.3

Kostprijs per rechthebbende in vergelijking met de kostprijs van het Rijk = 100 — Coût par bénéficiaire en comparaison avec le coût du Royaume = 100

Gegevens 2006 — Données 2006
Brussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Klinische biologie — Biologie clinique103,7095,60106,53100,00
Medische beeldvorming — Imagerie médicale100,2093,47111,35100,00
Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avis94,37100,15101,08100,00
Speciale verstrekkingen — Prestations spéciales104,0095,78106,07100,00
Heelkunde — Chirurgie90,74101,3099,95100,00
Gynaecologie — Gynécologie122,3289,13112,45100,00
Toezicht — Surveillance99,87100,3899,02100,00
Dialyse geneesheren — Dialyse par médecins115,6290,74111,99100,00
Totaal — Total99,1797,33104,69100,00

Tabel 2.1a — Tableau 2.1a

Geboekte uitgaven 2006 — Dépenses comptabilisées 2006

Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avisBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieOnverdeeld — Non distribuéTotaal — Total
Adviezen — Avis45 679,57571 752,57496 600,46859,611 114 892,21
Raadplegingen — Huisarts — Consultations — Généralistes32 198 864,69296 691 459,40126 079 623,31491 258,96455 461 206,36
Bezoeken — Huisarts — Visites — Généralistes11 543 359,22143 125 933,6799 491 777,1595 146,88254 256 216,92
Raadplegingen van een geneesheer-specialist — Consultations d'un médecin spécialiste28 245 397,80134 099 341,6286 743 080,96322 419,80249 410 240,18
Technische geneeskundige verstrekkingen — Prestations techniques urgentes1 174 359,557 207 601,424 009 204,1318 208,8312 409 373,93
Raad. van specialist voor inwendige geneeskunde — Cons. spécialiste en médecine interne5 162 177,4519 961 787,8314 438 745,9345 796,4039 608 507,61
Raad. van neuroloog, psychiater of neuropsychiater — Cons. neurologue, psychiatre ou neuropsychiatre3 135 957,5515 126 933,928 691 939,5726 084,2126 980 915,25
Raadplegingen van een kinderarts — Consultations d'un pédiatre5 581 720,4518 084 223,5212 657 031,7748 560,8136 371 536,55
Raadplegingen van een cardioloog — Consultations d'un cardiologue2 687 286,9710 858 903,207 843 019,8619 850,1921 409 060,22
Vast bedrag geneeskunde in gezondheidscentra — Montant forfaitaire médical en centres de soins5 672 429,274 585 431,647 126 922,1035 754,3317 420 537,34
Bezoeken tegen verhoogd tarief — Huisarts — Visites tarif majoré — Généralistes8 583 728,4960 560 879,1439 931 385,9636 886,65109 112 880,24
Bezoeken tegen verhoogd tarief — Specialist — Visites tarif majoré — Spécialistes25 404,13145 913,8059 216,49119,35230 653,77
Reiskosten — Huisarts — Frais de déplacement — Généralistes488,248 058,02303 797,60249,91312 593,77
Reiskosten — Specialist — Frais de déplacement — Spécialistes545,49377,211 347,422 270,12
Bezoek aan een in een ZH opgenomen rechthebbende — Visite à un bénéficiaire hospitalisé30 114,08191 818,9791 354,59110,86313 398,50
Geneeskundige bijstand gedurende dringende overbrenging — Assistance médicale pdt transfert urgent718,723 293,123 462,087 473,92
Psychotherapieën — Psychothérapies11 345 558,7724 599 941,1218 530 521,3762 736,0754 538 757,33
Bijk. hon. dringende raadplegingen — Huisarts — Hon. suppl. consultations urgentes — Généralistes329 305,623 082 888,851 904 240,208 404,785 324 839,45
Bijk. hon. dringende raadplegingen — Specialist — Hon. suppl. consultations urgentes — Spécialistes703 093,952 052 394,481 414 886,586 804,614 177 179,62
Bijk. hon. dringende bezoeken — Huisarts — Hon. suppl. visites urgentes — Généralistes117 423,63609 632,56364 179,22585,291 091 820,70
Bijk. hon. dringende bezoeken — Specialist — Hon. suppl. visites urgentes — Spécialistes11,3411,34
Bijkomend hon. voor het beheer van het GMD — Hon. suppl. pour la gestion du DMG3 025 679,3541 217 692,479 500 419,9331 023,2553 774 815,00
Administratieve verlenging van het GMD — Prolongation administrative du DMG1 042 456,0014 995 491,004 831 815,0030 315,0020 900 077,00
Diabetespas — Passeport diabétique6 385,18140 847,6118 567,7366,52165 867,04
S/Totaal — S/Total120 658 134,17797 922 597,14444 533 150,751 281 242,311 364 395 124,37

Tabel 2.2a — Tableau 2.2a

Kostprijs per 100 rechthebbenden — Coût par 100 bénéficiaires

Gegevens 2006 — Données 2006
Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avisBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Adviezen — Avis4,759,5515,0210,87
Raadplegingen — Huisarts — Consultations — Généralistes3 350,494 954,273 814,144 441,27
Bezoeken — Huisarts — Visites — Généralistes1 201,162 389,973 009,812 479,29
Raadplegingen van een geneesheer-specialist — Consultations d'un médecin spécialiste2 939,112 239,242 624,142 432,03
Technische geneeskundige verstrekkingen — Prestations techniques urgentes122,20120,36121,29121,01
Raad. van speciaiist voor inwendige geneeskunde — Cons. spécialiste en médecine interne537,16333,33436,80386,23
Raad. van neuroloog, psychiater of neuropsychiater — Cons. neurologue, psychiatre ou neuropsychiatre326,32252,60262,95263,09
Raadplegingen van een kinderarts — Consultations d'un pédiatre580,81301,98382,90354,66
Raadplegingen van een cardioloog — Consultations d'un cardiologue279,63181,33237,27208,76
Vast bedrag geneeskunde in gezondheidscentra — Montant forfaitaire médical en centres de soins590,2576,57215,60169,87
Bezoeken tegen verhoogd tarief — Huisarts — Visites tarif majoré — Généralistes893,191 011,271 208,001 063,98
Bezoekenjegen verhoogd tarief — Specialist — Visites tarif majoré — Spécialistes2,642,441,792,25
Reiskosten — Huisarts — Frais de déplacement — Généralistes0,050,139,193,05
Reiskosten — Specialist — Frais de déplacement — Spécialistes0,060,010,040,02
Bezoek aan een in een ZH opgenomen rechthebbende — Visite à un bénéficiaire hospitalisé3,133,202,763,06
Geneeskundige bijstand gedurende dringende overbrenging — Assistance médicale pdt transfert urgent0,070,050,100,07
Psychotherapieën — Psychothérapies1 180,58410,78560,58531,82
Bijk. hon. dringende raadplegingen — Huisarts — Hon. suppl. consultations urgentes — Généralistes34,2751,4857,6151,92
Bijk. hon. dringende raadplegingen — Specialist — Hon. suppl. consultations urgentes — Spécialistes73,1634,2742,8040,73
Bijk. hon. dringende bezoeken — Huisarts — Hon. suppl. visites urgentes — Généralistes12,2210,1811,0210,65
Bijk. hon. dringende bezoeken — Specialist — Hon. suppl. visites urgentes — Spécialistes0,000,000,000,00
Bijkomend hon. voor het beheer van het GMD — Hon. suppl. pour la gestion du DMG314,84688,27287,41524,37
Administratieve verlenging van het GMD — Prolongation administrative du DMG108,47250,40146,17203,80
Diabetespas — Passeport diabétique0,662,350,561,62
S/Totaal — S/Total12 555,2313 324,0213 447,9413 304,41

Tabel 2.3a — Tableau 2.3a

Kostprijs per 100 rechthebbenden in vergelijking met de kostprijs van het Rijk = 100 — Coût par 100 bénéficiaires en comparaison avec le coût du Royaume = 100 

Gegevens 2006 — Données 2006
Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avisBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Adviezen — Avis43,7087,86138,18100,00
Raadplegingen — Huisarts — Consultations — Généralistes75,44111,5585,88100,00
Bezoeken — Huisarts — Visites — Généralistes48,4596,40121,40100,00
Raadplegingen van een geneesheer-specialist — Consultations d'un médecin spécialiste120,8592,07107,90100,00
Technische geneeskundige verstrekkingen — Prestations techniques urgentes100,9899,46100,23100,00
Raad.van specialist voor inwendige geneeskunde — Cons. spécialiste en médecine interne139,0886,30113,09100,00
Raad. van neuroloog, psychiater of neuropsychiater — Cons. neurologue, psychiatre ou neuropsychiatre124,0396,0199,95100,00
Raadplegingen van een kinderarts — Consultations d'un pédiatre163,7785,15107,96100,00
Raadplegingen van een cardioloog — Consultations d'un cardiologue133,9586,86113,66100,00
Vast bedrag geneeskunde in gezondheidscentra — Montant forfaitaire médical en centres de soins347,4745,08126,92100,00
Bezoeken tegen verhoogd tarief — Huisarts — Visites tarif majoré — Généralistes83,9595,05113,54100,00
Bezoeken tegen verhoogd tarief — Specialist — Visites tarif majoré — Spécialistes117,33108,4479,56100,00
Reiskosten — Huisarts — Frais de déplacement — Généralistes1,644,26301,31100,00
Reiskosten — Specialist — Frais de déplacement — Spécialistes300,0050,00200,00100,00
Bezoek aan een in een ZH opgenomen rechthebbende — Visite à un bénéficiaire hospitalisé102,29104,5890,20100,00
Geneeskundige bijstand gedurende dringende overbrenging — Assistance médicale pdt transfert urgent100,0071,43142,86100,00
Psychotherapieën — Psychothérapies221,9977,24105,41100,00
Bijk. hon. dringende raadplegingen — Huisarts — Hon. suppl. consultations urgentes — Généralistes66,0199,15110,96100,00
Bijk. hon. dringende raadplegingen — Specialist — Hon. suppl. consultations urgentes — Spécialistes179,6284,14105,08100,00
Bijk. hon. dringende bezoeken — Huisarts — Hon. suppl. visites urgentes — Généralistes114,7495,59103,47100,00
Bijk. hon. dringende bezoeken — Specialist — Hon. suppl. visites urgentes — Spécialistes----
Bijkomend hon. voor het beheer van het GMD — Hon. suppl. pour la gestion du DMG60,04131,2654,8100,00
Administratieve verlenging van het GMD — Prolongation administrative du DMG53,22122,8771,72100,00
Diabetespas — Passeport diabétique40,74145,0634,57100,00
S/Totaal — S/Total94,37100,15101,0100,00

Tabel 2.1b — Tableau 2.1b

Geboekte uitgaven 2006 — Dépenses comptabilisées 2006

Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avisBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieOnverdeeld — Non distribuéTotaal — Total
Huisartsen — Généralistes62 550 952,49565 213 426,45289 647 544,87729 802,43918 141 726,24
Specialisten — Specialistes56 887 142,56224 929 816,70150 379 801,29532 371,44432 729 131,99
Onverdeeld — Non distribué1 220 039,127 779 353,994 505 804,5919 068,4413 524 266,14
S/Totaal — S/Total120 658 134,17797 922 587,14444 633 150,751 281 242,311 364 395 124,37

Tabel 2.2b — Tableau 2.2b

Kostprijs per rechthebbende — Coût par bénéficiaire

Gegevens 2006 — Données 2006
Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avisBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Huisartsen — Généralistes65,0994,3887,6289,53
Specialisten — Spécialistes59,1937,5645,4942,20
Onverdeeld — Non distribué1,271,301,361,32
S/Totaal — S/Total125,55133,24134,48133,04

Tabel 2.3b — Tableau 2.3b

Kostprijs per rechthebbende in vergelijking met de kostprijs van het Rijk = 100 — Coût par bénéficiaire en comparaison avec le coût du Royaume = 100

Gegevens 2006 — Données 2006
Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avisBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Huisartsen — Généralistes72,70105,4297,87100,00
Specialisten — Spécialistes140,2689,00107,80100,00
Onverdeeld — Non distribué96,2198,48103,03100,00
S/Totaal — S/Total94,37100,15101,08100,00

Tabel 3.1 — Tableau 3.1

Geboekte uitgaven 2006 — Dépenses comptabilisées 2006

Speciale verstrekkingen — Prestations spécialesBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieOnverdeeld — Non distribuéTotaal — Total
Algemene speciale verstrekkingen — Prestations spéciales générales3 829 483,0325 108 486,0613 159 205,7058 803,8242 155 978,61
Puncties — Ponctions971 019,754 737 928,842 915 841,1710 561,808 635 351,56
Stomatologie4 082 895,8525 571 915,4910 393 931,6756 670,4240 105 413,43
Percutané interventionele verstrekkingen — Prestations interventionnelles percutanées3 252 592,4629 485 354,1512 256 555,1348 513,1945 043 014,93
Radiotherapie en radiumtherapie — Radiothérapie et radiumthérapie5 892 532,5144 833 885,2422 332 848,66104 302,6773 163 569,08
Nucleaire geneeskunde — Médecine nucléaire12 605 540,6044 938 682,0738 244 523,59121 734,9195 910 481,17
Inwendige geneeskunde — Médecine interne1 000 726,756 675 189,763 995 995,4511 590,4911 683 502,45
Pneumologie6 573 407,9129 528 681,3120 450 852,8981 388,8556 634 330,96
Gastro-enterologie — Gastro-entérologie8 640 126,2147 255 865,8432 368 229,59116 430,3388 380 651,97
Kindergeneeskunde — Pédiatrie1 839 101,608 314 039,935 401 161,9027 498,4315 581 801,86
Cardiologie4 624 231,9033 717 651,7520 236 761,1966 041,7458 644 686,58
Neuropsychiatrie6 305 295,3829 505 791,6823 601 188,2087 514,4359 499 789,69
Elektrocardiografische onderzoekingen — Examens électrocardiographiques4 025 744,7623 094 621,0214 966 909,5347 072,0842 134 347,39
Dermato-venereologie — Dermato-vénéréologie1 926 185,459 906 894,326 823 505,4628 320,3618 684 905,59
Pathologische anatomie — Anatomopathologie9 971 291,5158 767 266,5235 590 783,88151 469,75104 480 811,66
Genetische onderzoeken — Examens génétiques5 121 620,3918 804 041,2412 078 995,2977 452,9636 082 109,88
Fysiotherapie — Physiothérapie8 927 114,2179 245 090,7841 923 674,94116 304,46130 212 184,39
Dringende technische verstrekkingen — Prestations techniques urgentes8 022 212,4943 045 347,5826 507 975,75126 866,6677 702 402,48
Persoonlijk aandeel voor gehospitaliseerden — Tickets modérateurs pour hospitalisés-1 682 305,78-12 032 705,04-6 704 388,43-34 530,74-20 453 929,99
S/Totaal — S/Total95 928 816,98550 504 028,54336 544 551,561 304 006,61984 281 403,69

Tabel 3.2 — Tableau 3.2

Kostprijs per rechthebbende — Coût par bénéficiaire 

Gegevens 2006 — Données 2006
Speciale verstrekkingen — Prestations spécialesBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Algemene speciale verstrekkingen — Prestations spéciales générales3,984,193,984,11
Functies — Ponctions1,010,790,880,84
Stomatologie4,254,273,143,91
Percutané interventionele verstrekkingen — Prestations interventionnelles percutanées3,384,923,714,39
Radiotherapie en radiumtherapie — Radiothérapie et radiumthérapie6,137,496,767,13
Nucleaire geneeskunde — Médecine nucléaire13,127,5011,579,35
Inwendige geneeskunde — Médecine interne1,041,111,211,14
Pneumologie6,844,936,195,52
Gastro-enterologie — Gastro-entérologie8,997,899,798,62
Kindergeneeskunde — Pédiatrie1,911,391,631,52
Cardiologie4,815,636,125,72
Neuropsychiatrie6,564,937,145,80
Elektrocardiografische onderzoekingen — Examens électrocardiographiques4,193,864,534,11
Dermato-venereologie — Dermato-vénéréologie2,001,652,061,82
Pathologische anatomie — Anatomopathologie10,389,8110,7710,19
Genetische onderzoeken — Examens génétiques5,333,143,653,52
Fysiotherapie — Physiothérapie9,2913,2312,6812,70
Dringende technische verstrekkingen — Prestations techniques urgentes8,357,198,027,58
Persoonlijk aandeel voor gehospitaliseerden — Tickets modérateurs pour hospitalisés-1,75-2,01-2,03-1,99
S/Totaal — S/Total99,8291,93101,8195,98

Tabel 3.3 — Tableau 3.3

Kostprijs per rechthebbende in vergelijking met de kostprijs van het Rijk = 100 — Coût par bénéficiaire en comparaison avec le coût du Royaume = 100

Gegevens 2006 — Données 2006 
Speciale verstrekkingen — Prestations spécialesBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Algemene speciale verstrekkingen — Prestations spéciales générales96,84101,9596,84100,00
Puncties — Ponctions120,2494,05104,76100,00
Stomatologie108,70109,2180,31100,00
Percutané interventionele verstrekkingen — Prestations interventionnelles percutanées76,99112,0784,51100,00
Radiotherapie en radiumtherapie — Radiothérapie et radiumthérapie85,97105,0594,81100,00
Nucleaire geneeskunde — Médecine nucléaire140,3280,21123,74100,00
Inwendige geneeskunde — Médecine interne91,2397,37106,14100,00
Pneumologie123,9189,31112,14100,00
Gastro-enterologie — Gastro-entérologie104,2991,53113,57100,00
Kindergeneeskunde — Pédiatrie125,6691,45107,24100,00
Cardiologie84,0998,43106,99100,00
Neuropsychiatrie113,1085,00123,10100,00
Elektrocardiografische onderzoekingen — Examens électrocardiographiques101,9593,92110,22100,00
Dermato-venereologie — Dermato-vénéréologie109,8990,66113,19100,00
Pathologische anatomie — Anatomopathologie101,8696,27105,69100,00
Genetische onderzoeken — Examens génétiques151,4289,20103,69100,00
Fysiotherapie — Physiothérapie73,15104,1799,84100,00
Dringende technische verstrekkingen — Prestations techniques urgentes110,1694,85105,80100,00
Persoonlijk aandeel voor gehospitaliseerden — Tickets modérateurs pour hospitalisés87,94101,01102,01100,00
S/Totaal — S/Total104,0095,78106s07100,00

Tabel 4.1 — Tableau 4.1

Geboekte uitgaven 2006 — Dépenses comptabilisées 2006

Heelkunde — ChirurgieBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieOnverdeeld — Non distribuéTotaal — Total
Algemene heelkunde — Chirurgie générale919 533,705 279 452,872 560 898,8315 523,238 775 408,63
Neurochirurgie1 799 974,5812 735 196,227 999 076,4443 655,8522 577 903,09
Anesthesiologie — Anesthésiologie19 433 136,47144 955 601,8577 048 981,12325 525,35241 763 244,79
Accreditering art. 14 en 15 — Accréditation art. 14 et 1574 806,27834 141,00362 853,581 535,561 273 336,41
Reanimatie — Réanimation8 763 428,2347 440 709,1629 732 400,78118 862,4986 055 400,66
Transplantaties — Transplantations1 119 399,566 553 349,523 601 636,7127 535,6411 301 921,43
Plastische heelkunde — Chirurgie plastique1 006 340,517 022 281,593 299 227,8217 316,5811 345 166,50
Heelkunde op het abdomen — Chirurgie de l'abdomen4 169 368,4230 301 898,5917 061 209,7871 592,6651 604 069,45
Heelkunde op de thorax — Chirurgie du thorax3 516 807,0226 134 114,1813 845 044,8460 598,9643 556 565,00
Heelkunde op de bloedvaten — Chirurgie des vaisseaux1 428 994,5412 041 456,376 392 274,2818 040,4719 880 765,66
Oftalmologie — Ophtalmologie9 708 473,9961 875 302,1534 574 220,4589 534,68106 247 531,27
Otorhinolaryngologie — Oto-rhino-laryngologie6 864 669,8431 924 972,0322 499 045,34101 638,0261 390 325,23
Urologie2 625 990,7421 878 278,259 131 587,9936 847,4033 672 704,38
Orthopedie — Orthopédie8 329 955,3976 325 435,9036 207 938,00156 274,57121 019 603,86
S/Totaal — S/Total69 760 879,28485 302 189,68264 316 395,961 084 481,46820 463 946,36

Tabel 4.2 — Tableau 4.2

Kostprijs per rechthebbende — Coût par bénéficiaire

Gegevens 2006 — Données 2006
Heelkunde — ChirurgieBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Algemene heelkunde — Chirurgie générale0,960,880,770,86
Neurochirurgie1,872,132,422,20
Anesthesiologie — Anesthésiologie20,2224,2123,3123,57
Accreditering art. 14 en 15 — Accréditation art. 14 et 150,080,140,110,12
Reanimatie — Réanimation9,127,928,998,39
Transplantaties — Transplantations1,161,091,091,10
Plastische heelkunde — Chirurgie plastique1,051,171,001,11
Heelkunde op het abdomen — Chirurgie de l'abdomen4,345,065,165,03
Heelkunde op de thorax — Chirurgie du thorax3,664,364,194,25
Heelkunde op de bloedvaten — Chirurgie des vaisseaux1,492,011,931,94
Oftalmologie — Ophtalmologie10,1010,3310,4610,36
Otorhinolaryngobgie — Oto-rhino-laryngologie7,145,336,815,99
Urologie2,733,652,763,28
Orthopedie — Orthopédie8,6712,7510,9511,80
S/Totaal — S/Total72,5981,0479,9680,00

Tabel 4.3 — Tableau 4.3

Kostprijs per rechthebbende in vergelijking met de kostprijs van het Rijk = 100 — Coût par bénéficiaire en comparaison avec le coût du Royaume = 100

Gegevens 2006 — Données 2006 
Heelkunde — ChirurgieBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Algemene heelkunde — Chirurgie générale111,63102,3389,53100,00
Neurochirurgie85,0096,82110,00100,00
Anesthesiologie — Anesthésiologie85,79102,7298,90100,00
Accreditering art. 14 en 15 — Accréditation art. 14 et 1566,67116,6791,67100,00
Reanimatie — Réanimation108,7094,40107,15100,00
Transplantaties — Transplantations105,4599,0999,09100,00
Plastische heelkunde — Chirurgie plastique94,59105,4190,09100,00
Heelkunde op het abdomen — Chirurgie de l'abdomen86,28100,60102,58100,00
Heelkunde op de thorax — Chirurgie du thorax86,12102,5998,59100,00
Heelkunde op de bloedvaten — Chirurgie des vaisseaux76,80103,6199,48100,00
Oftalmologie — Ophtalmologie97,4999,71100,97100,00
Otorhinolaryngologie — Oto-rhino-laryngologie119,2088,98113,69100,00
Urologie83,23111,2884,15100,00
Orthopedie — Orthopédie73,47108,0592,80100,00
S/Totaal — S/Total90,74101,3099S95100,00

Tabel 5.1 — Tableau 5.1

Geboekte uitgaven 1e semester 2007 — Dépenses comptabilisées 1er semestre 2007  

Rubrieken — RubriquesBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieOnverdeeld — Non distribuéTotaal — Total
Klinische biologie — Biologie clinique48 920 443,82277 396 189,29171 216 302,88678 249,67498 211 185,66
Medische beeldvorming — Imagerie médicale43 443 123,10254 659 423,76168 689 161,99776 125,26467 567 834,11
Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avis65 333 530,00426 717 887,86238 380 582,62784 167,41731 216 167,89
Speciale verstrekkingen — Prestations spéciales51 451 193,35296 236 336,36181 530 929,85823 679,23530 042 138,79
Heelkunde — Chirurgie37 655 810,06261 637 140,44144 581 565,91702 347,87444 576 864,28
Gynaecologie — Gynécologie4 108 573,2819 653 847,9013 277 779,6282 502,3737 122 703,17
Toezicht — Surveillance12 004 252,1679 195 445,7941 570 059,35200 565,91132 970 323,21
Dialyse geneesheren — Dialyse par médecins6 999 876,9331 253 778,7321 335 203,8849 436,5659 638 296,10
Totaal — Total269 916 802,701 646 750 050,13980 581 586,104 097 074,282 901 345 513,21

Tabel 5.2 — Tableau 5.2

Kostprijs per rechthebbende — Coût par bénéficiaire 

Kostprijs per rechthebbende * 2 — Coût par bénéficiaire * 2
Gegevens 1e semester 2007 — Données 1er semestre 2007
Brussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Klinische biologie — Biologie clinique101,8192,64103,5997,16
Medische beeldvorming — Imagerie médicale90,4185,05102,0691,19
Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avis135,97142,51144,23142,60
Speciale verstrekkingen — Prestations spéciales107,0898,93109,83103,37
Heelkunde — Chirurgie78,3787,3887,4886,70
Gynaecologie — Gynécologie8,556,568,037,24
Toezicht — Surveillance24,9826,4525,1525,93
Dialyse geneesheren — Dialyse par médecins14,5710,4412,9111,63
Totaal — Total561,73549,96593,29565,83

Tabel 5.3 — Tableau 5.3

Kostprijs per rechthebbende in vergelijking met de kostprijs van het Rijk = 100 — Coût par bénéficiaire en comparaison avec le coût du Royaume = 100

Kostprijs per rechthebbende * 2 — Coût par bénéficiaire * 2
Gegevens 1e semester 2007 — Données 1er semestre 2007
Brussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Klinische biologie — Biologie clinique104,7995,35106,62100,00
Medische beeldvorming — Imagerie médicale99,1493,27111,92100,00
Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avis95,3599,94101,14100,00
Speciale verstrekkingen — Prestations spéciales103,5995,70106,25100,00
Heelkunde — Chirurgie90,39100,78100,90100,00
Gynaecologie — Gynécologie118,0990,61110,91100,00
Toezicht — Surveillance96,34102,0196,99100,00
Dialyse geneesheren — Dialyse par médecins125,2889,77111,01100,00
Totaal — Total99,2897,20104,85100,00

Tabel 6.1 — Tableau 6.1

Geboekte uitgaven 1e semester 2007 — Dépenses comptabilisées 1er semestre 2007  

Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avisBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieOnverdeeld — Non distribuéTotaal — Total
Huisartsen — Généralistes33 620 915,39300 625 460,20154 237 756,78456 481,04488 940 613,41
Specialisten — Spécialistes31 064 309,27122 065 438,7481 772 474,42316 428,77235 218 651,20
Onverdeeld — Non distribué648 305,344 026 988,922 370 351,4211 257,607 056 903,28
S/Totaal — S/Total66 333 530,00426 717 887,86238 380 582,62784 167,41731 216 167,89

Tabel 6.2 — Tableau 6.2

Kostprijs per rechthebbende — Coût par bénéficiaire

Kostprijs per rechthebbende * 2 — Coût par bénéficiaire * 2
Gegevens 1e semester 2007 — Données 1er semestre 2007
Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avisBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Huisartsen — Généralistes69,97100,4093,3295,35
Specialisten — Spécialistes64,6540,7749,4845,87
Onverdeeld — Non distribué1,351,341,431,38
S/Totaal — S/Total135,97142,51144,23142,60

Tabel 6.3 — Tableau 6.3 Kostprijs per rechthebbende in vergelijking met de kostprijs van het Rijk = 100 Coût par bénéficiaire en comparaison avec le coût du Royaume = 100 Kostprijs per rechthebbende * 2 — Coût par bénéficiaire * 2 gegevens 1e semester 2007 — données 1er semestre 2007

Raadplegingen, bezoeken en adviezen — Consultations, visites et avisBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Huisartsen — Généralistes73,38105,3097,87100,00
Specialisten — Spécialistes140,9488,88107,87100,00
Onverdeeld — Non distribué97,8397,10103,62100,00
S/Totaal — S/Total95,3599,94101,14100,00

Tabel 7.1 — Tableau 7.1

Geboekte uitgaven 1e semester 2007 — Dépenses comptabilisées 1er semestre 2007

Speciale verstrekkingen — Prestations spécialesBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieOnverdeeld — Non distribuéTotaal — Total
Algemene speciale verstrekkingen — Prestations spéciales générales2 101 332,2412 972 239,957 061 491,0737 646,8022 172 710,06
Puncties — Ponctions488 610,152 491 653,131 566 843,445 910,984 553 017,70
Stomatologie2 260 159,8014 061 331,125 797 570,0232 558,8922 151 619,83
Percutané interventionele verstrekkingen — Prestations interventionnelles percutanées1 635 196,5016 434 914,716 736 115,2042 473,5724 848 699,98
Radiotherapie en radiumtherapie — Radiothérapie et radiumthérapie3 226 071,9026 191 926,8512 053 524,0074 722,9741 546 245,72
Nucleaire geneeskunde — Médecine nucléaire6 649 128,7523 998 264,8320 844 494,0578 888,8551 570 776,48
Inwendige geneeskunde — Médecine interne668 766,574 355 232,352 748 076,4124 053,477 796 128,80
Pneumologie3 674 120,6716 371 267,8411 000 798,0743 789,9131 089 976,49
Gastro-enterologie — Gastro-entérologie4 594 667,9124 914 966,9416 959 386,9775 007,6146 544 029,43
Kindergeneeskunde — Pédiatrie946 287,954 349 309,662 774 721,2018 536,348 088 855,15
Cardiologie2 478 948,6118 003 970,1310 946 064,3242 458,0131 471 441,07
Neuropsychiatrie3 330 003,7815 550 696,7212 558 164,5558 900,5831 497 765,63
Elektrocardiografische onderzoekingen — Examens électrocardiographiques2 096 310,9312 131 090,377 954 042,6329 346,6722 210 790,60
Dermato-venereologie — Dermato-vénéréologie972 287,335 547 495,693 594 533,4215 648,6310 129 965,07
Pathologische anatomie — Anatomopathologie5 400 831,0331 997 251,1519 196 363,3590 111,3756 684 556,90
Genetische onderzoeken — Examens génétiques2 670 449,939 718 225,077 421 404,0243 706,6219 853 785,64
Fysiotherapie — Physiothérapie4 798 881,5540 642 629,9121 728 348,4249 358,9167 219 218,79
Dringende technische verstrekkingen — Prestations techniques urgentes4 317 833,0122 790 149,2114 102 056,0581 530,6441 291 568,91
Persoonlijk aandeel voor gehospitaliseerden — Tickets modérateurs pour hospitalisés-858 695,26-6 286 279,27-3 513 067,34-20 971,59-10 679 013,46
S/Totaal — S/Total51 451 193,35296 236 336,36181 530 929,85823 679,23530 042 138,79

Tabel 7.2 — Tableau 7.2 Kostprijs per rechthebbende — Coût par bénéficiaire 

Kostprijs per rechthebbende * 2 — Coût par bénéficiaire * 2
Gegevens 1e semester 2007 — Données 1er semestre 2007
Speciale verstrekkingen — Prestations spécialesBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Algemene speciale verstrekkingen — Prestations spéciales générales4,374,334,274,32
Functies — Ponctions1,020,830,950,89
Stomatologie4,704,703,514,32
Percutané interventioneie verstrekkingen — Prestations interventionneîles percutanées3,405,494,084,85
Radiotherapie en radiumtherapie — Radiothérapie et radiumthérapie6,718,757,298,10
Nucleaire geneeskunde — Médecine nucléaire13,848,0112,6110,06
Inwendige geneeskunde — Médecine interne1,391,451,661,52
Pneumologie7,655,476,666,06
Gastro-enterologie/Gastro-entérologie9,568,3210,269,08
Kindergeneeskunde — Pédiatrie1,971,451,681,58
Cardiologie5,166,016,626,14
Neuropsychiatrie6,935,197,606,14
Elektrocardiografische onderzoekingen — Examens électrocardiographiques4,364,054,814,33
Dermato-venereologie — Dermato-vénéréologie2,021,852,171,98
Pathologische anatomie — Anatomopathologie11,2410,6911,6111,05
Genetische onderzoeken — Examens génétiques5,563,254,493,87
Fysiotherapie — Physiothérapie9,9913,5713,1513,11
Dringende technische verstrekkingen — Prestations techniques urgentes8,997,618,538,05
Persoonlijk aandeel voor gehospitaliseerden — Tickets modérateurs pour hospitalisés-1,79-2,10-2,13-2,08
S/Totaal — S/Total107,0898,93109,83103,37

Tabel 7.3 — Tableau 7.3

Kostprijs per rechthebbende in vergelijking met de kostprijs van het Rijk = 100 — Coût par bénéficiaire en comparaison avec le coût du Royaume = 100

Kostprijs per rechthebbende * 2 — Coût par bénéficiaire * 2
Gegevens 1e semester 2007 — Données 1er semestre 2007
Speciale verstrekkingen — Prestations spécialesBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Algemene speciale verstrekkingen — Prestations spéciales générales101,16100,2398,84100,00
Puncties — Ponctions114,6193,26106,74100,00
Stomatologie108,80108,8081,25100,00
Percutané interventionele verstrekkingen — Prestations interventionnelles percutanées70,10113,2084,12100,00
Radiotherapie en radiumtherapie — Radiothérapie et radiumthérapie82,84108,0290,00100,00
Nucleaire geneeskunde — Médecine nucléaire137,5779,62125,35100,00
Inwendige geneeskunde — Médecine interne91,4595,39109,21100,00
Pneumologie126,2490,26109,90100,00
Gastro-enterologie — Gastro-entérologie105,2991,63113,00100,00
Kindergeneeskunde — Pédiatrie124,6891,77106,33100,00
Cardiologie84,0497,88107,82100,00
Neuropsychiatrie112,8784,53123,78100,00
Elektrocardiografische onderzoekingen — Examens électrocardiographiques100,6993,53111,09100,00
Dermato-venereologie — Dermato-vénéréologie102,0293,43109,60100,00
Pathologische anatomie — Anatomopathologie101,7296,74105,07100,00
Genetische onderzoeken — Examens génétiques143,6783,98116,02100,00
Fysiotherapie — Physiothérapie76,20103,51100,31100,00
Dringende technische verstrekkingen — Prestations techniques urgentes111,6894,53105,96100,00
Persoonlijk aandeel voor gehospitaliseerden — Tickets modérateurs pour hospitalisés86,06100,96102,40100,00
S/Totaal — S/Total103,5995,70106,25100,00

Tabel 8.1 — Tableau 8.1

Geboekte uitgaven 1e semester 2007 — Dépenses comptabilisées 1er semestre 2007

Heelkunde — ChirurgieBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieOnverdeeld — Non distribuéTotaal — Total
Algemene heelkunde — Chirurgie générale474 518,452 778 229,361 395 261,308 934,834 656 943,94
Neurochirurgie916 806,636 808 330,204 245 001,0715 510,1211 985 648,02
Anesthesiologie — Anesthésiologie10 333 542,7878 604 549,7942 074 749,55217 095,13131 229 937,25
Accreditering art. 14 en 15 — Accréditation art. 14 et 1540 629,97453 210,98195 839,24967,91690 648,10
Reanimatie — Réanimation4 713 051,5525 282 614,6016 345 763,2871 098,3946 412 527,82
Transplantaties — Transplantations690 338,663 211 496,592 072 112,168 643,625 982 591,03
Plastische heelkunde — Chirurgie plastique515 306,803 531 942,741 758 469,7610 676,975 816 396,27
Heelkunde op het abdomen — Chirurgie de l'abdomen2 216 281,2115 774 823,489 234 991,5547 053,6827 273 149,92
Heelkunde op de thorax — Chirurgie du thorax2 011 952,7613 763 394,547 852 616,3636 521,9223 664 485,58
Heelkunde op de bloedvaten — Chirurgie des vaisseaux764 519,966 594 377,533 569 533,5516 725,4510 945 156,49
Oftalmologie — Ophtalmologie5 453 992,8833 783 060,7618 950 616,1262 580,6158 250 250,37
Otorhinolaryngologie — Oto-rhino-laryngologie3 832 573,8517 595 752,5312 462 464,7664 858,1033 955 649,24
Urologie1 347 283,3811 477 985,134 644 176,8526 558,4717 496 003,83
Orthopedie — Orthopédie4 345 011,1841 977 372,2119 779 970,36115 122,6766 217 476,42
S/Totaal — S/Total37 655 810,06261 637 140,44144 581 565,91702 347,87444 576 864,28

Tabel 8.2 — Tableau 8.2

Kostprijs per rechthebbende — Coût par bénéficiaire

Kostprijs per rechthebbende * 2 — Coût par bénéficiaire * 2
Gegevens 1e semester 2007 — Données 1er semestre 2007
Heelkunde — ChirurgieBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Algemene heelkunde — Chirurgie générale0,990,930,840,91
Neurochirurgie1,912,272,572,34
Anesthesiologie — Anesthésiologie21,5126,2525,4625,59
Accreditering art. 14 en 15 — Accréditation art. 14 et 150,080,150,120,13
Reanimatie — Réanimation9,818,449,899,05
Transplantaties — Transplantations1,441,071,251,17
Plastische heelkunde — Chirurgie plastique1,071,181,061,13
Heelkunde op het abdomen — Chirurgie de l'abdomen4,615,275,595,32
Heelkunde op de thorax — Chirurgie du thorax4,194,604,754,62
Heelkunde op de bloedvaten — Chirurgie des vaisseaux1,592,202,162,13
Oftalmologie — Ophtalmologie11,3511,2811,4711,36
Otorhinolaryngologie — Oto-rhino-laryngologie7,985,887,546,62
Urologie2,803,832,813,41
Orthopedie — Orthopédie9,0414,0211,9712,91
S/Totaal — S/Total78,3787,3887,4886,70

Tabel 8.3 — Tableau 8.3

Kostprijs per rechthebbende in vergelijking met de kostprijs van het Rijk = 100 — Coût par bénéficiaire en comparaison avec le coût du Royaume = 100

Kostprijs per rechthebbende * 2 — Coût par bénéficiaire * 2
Gegevens 1e semester 2007 — Données 1er semestre 2007
Heelkunde — ChirurgieBrussel — BruxellesVlaanderen — FlandreWallonië — WallonieTotaal — Total
Algemene heelkunde — Chirurgie générale108,79102,2092,31100,00
Neurochirurgie81,6297,01109,83100,00
Anesîhesiologie — Anesthésiologie84,06102,5899,49100,00
Accreditering art. 14 en 15 — Accréditation art. 14 et 1561,54115,3892,31100,00
Reanimatie — Réanimation108,4093,26109,28100,00
Transplantaties — Transplantations123,0891,45106,84100,00
Plastische heelkunde — Chirurgie plastique94,69104,4293,81100,00
Heelkunde op het abdomen — Chirurgie de l'abdomen86,6599,06105,08100,00
Heelkunde op de thorax — Chirurgie du thorax90,6999,57102,81100,00
Heelkunde op de bloedvaten — Chirurgie des vaisseaux74,65103,29101,41100,00
Oftalmologie — Ophtalmologie99,9199,30100,97100,00
Otorhinolaryngologie — Oto-rhino-laryngologie120,5488,82113,90100,00
Urologie82,11112,3282,40100,00
Orthopedie — Orthopédie70,02108,6092,72100,00
S/Totaal — S/Total90,39100,78100,90100,00